Proč vydávali Můj boj?
Proč by Češi měli mít možnost přečíst si Hitlerovu knihu? V roce 2000 si tím tehdejší společnost nebyla vůbec jistá. Zamyslete se, co tehdejší spor vypovídá o české společnosti té doby.
Proč by Češi měli mít možnost přečíst si Hitlerovu knihu? V roce 2000 si tím tehdejší společnost nebyla vůbec jistá. Zamyslete se, co tehdejší spor vypovídá o české společnosti té doby.
František Bauer (ed.), Adolf Hitler: Můj boj: Hitler o sobě a svých cílech, Praha 1937
Jiří Hájek (ed.), Adolf Hitler: Hitlerův Mein Kampf: z bible německého nacionálního socialismu s komentářem Jiřího Hájka. Liberec 1993
Adolf Hitler: Můj boj. Praha 2000
Bauerově zpracování této bible německého národního socialismu nutno přiznat cennou originalitu. Vydavatel dobře věděl, že pouhý překlad Hitlerovy knihy by byl pro českého čtenáře nezáživný, jednak pro množství materiálu jemu lhostejného, jednak pro nečasovost celých dlouhých partií. […] Autor tedy ony pasáže „Mého boje“, s nimiž našeho čtenáře seznámit pokládá za účelné, podává v převodu, kterým je činí srozumitelnějšími. Ale český pořadatel nezatajil při vydání ani své stanovisko demokratického komentátora vůdcova díla. Komentáře, často velmi kritické, ale vždy věcné faktické poznámky, uvádí pod čarou, takže jeho odstup od vlastního textu je všude jasně znatelný.
Naše doba, duben 1937. Zdroj: NK Praha
Knihu přeložil prof. PhDr. Jiří Hájek, DrSc., známý germanista. Odborníci se shodují, že Hitlerův Mein Kampf doplněný komentářem autora překladu, který se s knihou seznámil po prožitém utrpení v koncentračním táboře, sleduje opačný záměr, než Hitler zamýšlel, a v žádném případě nepropaguje a nepodporuje fašismus. Vydavatel prohlašuje: „V knize jsou nejpodstatnější části z originálu. Hitler se neustále opakuje, těká od předmětu k předmětu a knihu koření takzvaným slovním salátem. Tohle vše jsme vyhodili.“ […] Vydavatel dále zdůrazňuje, že v tomto případě knihu nevydali s ohledem na její komerční úspěch.
Český deník, 28. března 1994. Zdroj: NK Praha
Nekomentovaný úplný překlad knihy Adolfa Hitlera, který v tomto týdnu vydalo pražské nakladatelství Otakar II., se setkal spíše se zápornou reakcí. Ředitel nakladatelství Michal Zítko sice tvrdí, že knihu vydal jako historický dokument, a prezentuje ji jako určité preventivní opatření proti zhoubné ideologii, ale jeho odpůrci hovoří o edičním omylu. Někteří - zejména z řad politiků - dokonce naznačují, že by mohlo jít o trestný čin. Právní experti jsou v tomto směru ale opatrnější. […] Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jakub Čermín hovoří bez obalu o propagaci fašismu. Svaz podle něho chce reagovat a případně podat trestní oznámení. Také Federace židovských obcí podle svého tajemníka Tomáše Krause zvažuje podání trestního oznámení.
Nad Hitlerovou knihou vládnou rozpaky, 24. března 2000. Zdroj: iHNed.cz
Projekt vznikl díky grantu Technologické agentury ČR